Here is a gallery of some of our show winners over the years. The gallery starts from 2006 and the end is up to date.


Royal Bath and West Show 2017
Judge: Mrs. Mary-Jo Smith

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Kudos Junior Black Female Huacaya First Place Surtierra Shadow Inca Gratitude
Inca Kallista Junior Black Female Huacaya Second Place Surtierra Shadow Inca Euphoria
Inca Jealousy  Intermediate Black Female Huacaya First Place
Champion Black Female Huacaya
SUPREME CHAMPION HUACAYA
Popham Thunder Inca Enigma
Inca Infinity Adult Black Female Huacaya First Place Inca Flagship Inca Ashlea
Inca Frenzy Senior Black Huacaya Female First Place
Reserve Champion Black Female Huacaya
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Bedazzle
Inca Kommissar Junior Black Male Huacaya First Place
Reserve Champion Black Male Huacaya
Popham Thunder Inca Enigma
Beck Brow Jimmy Choos Intermediate Black Huacaya Fleece First Place
Champion Black Male Huacaya
Viracocha Black Sabbath of Anzac Beck Brow Snooty Boots
Inca Grey Kamala Junior Grey Female Huacaya First Place
Reserve Champion Grey Female Huacaya
EP Cambridge Gunsmith Alham Valley Roxanne
Katchoo Calypso Senior Grey Female Huacaya First Place
Champion Grey Female Huacaya
Cedar House Long John Anzac Highland Rose
Inca Grey Jameson Intermediate Grey Male Huacaya First Place
Champion Grey Male Huacaya
Wyona Sunset Boulevarde Katchoo Calypso

 


BAS National Show 2017
Judges:
Mrs. Amanda Vanden Bosch and Mr. Rob Bettinson – Huacaya Females
Mr. Peter Kennedy and Mr. Nick Harrington-Smith – Huacaya Males

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Surtierra Shadow Huacaya Progeny Class – Dark First Place Rosemont Pompey Surtierra Salamanca
Inca Karisma Junior Black Female Huacaya Second Place Surtierra Shadow Inca Infusion
Inca Kudos Junior Black Female Huacaya Third Place Surtierra Shadow Inca Gratitude
Inca Jealousy  Intermediate Black Female Huacaya First Place
Reserve Champion Black Female Huacaya
Popham Thunder Inca Enigma
Inca Jewel Intermediate Black Female Huacaya Second Place Popham Thunder Inca Flamenco
Inca Incognito Adult Black Huacaya Female First Place Lavendar Park Tulley Inca Cameo
Inca Gratitude Senior Black Huacaya Female First Place
Champion Black Female Huacaya
Popham Thunder Inca Enigma
Inca Kommissar Junior Black Male Huacaya First Place Popham Thunder Inca Enigma
Inca Knight Rider Junior Black Male Huacaya Second Place Surtierra Shadow Silk Renee of Inca
Inca Grey Jameson Intermediate Grey Male Huacaya First Place Wyona Sunset Boulevarde Katchoo Calypso
Inca Jealousy Junior Black Huacaya Fleece First Place Popham Thunder Inca Enigma
Beck Brow Jimmy Choos Intermediate Black Huacaya Fleece First Place
Reserve Champion Black Huacaya Fleece
Viracocha Black Sabbath of Anzac Beck Brow Snooty Boots
Inca Harmonica Adult Black Huacaya Fleece First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Calico
Inca Grey Jupiter Junior Grey Huacaya Fleece Second Place Inca Grey Flyte Inca Daydream
Inca Grey Icebreaker Intermediate Grey Huacaya Fleece Second Place Wyona Sunset Boulevarde Inca Grey Galaxy
Katchoo Calypso Adult Grey Huacaya Fleece Second Place Cedar House Long John Anzac Highland Rose
Inca Imposing Junior Brown Huacaya Fleece First Place
Reserve Champion Brown Huacaya Fleece
Lavendar Park Tulley Inca Gratitude

 

Royal Bath and West Show 2016
Judge: Mr. Rob Bettinson

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Grey Jupiter Junior Grey Male Huacaya First Place
Champion Grey Male Huacaya
Inca Grey Flyte Inca Daydream
Inca Grey Icebreaker Intermediate Grey Huacaya Female First Place
Reserve Champion Grey Female Huacaya
Wyona Sunset Boulevarde Inca Grey Galaxy
Katchoo Calypso Adult Grey Female Huacaya First Place
Champion Grey Female Huacaya
Cedar House Long John Anzac Highland Rose
Inca Jealousy  Junior Black Female Huacaya First Place Popham Thunder Inca Enigma
Inca Incognito Intermediate Black Huacaya Female First Place
Reserve Champion Black Female Huacaya
Lavendar Park Tulley Inca Cameo
Inca Gratitude Senior Black Huacaya Female First Place
Champion Black Female Huacaya
Popham Thunder Inca Enigma
Inca Implicit Intermediate Black Male Huacaya First Place
Champion Black Male Huacaya
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Calico
Inca Imposing Intermediate Brown Female Huacaya First Place
Champion Brown Female Huacaya
Lavendar Park Tulley Inca Gratitude
Inca Grey Jameson Junior Grey Huacaya Fleece First Place Wyona Sunset Boulevarde Katchoo Calypso
Katchoo Calypso Adult Grey Huacaya Fleece First Place
Champion Grey Huacaya Fleece
Cedar House Long John Anzac Highland Rose
Inca Italia Junior Black Huacaya Fleece First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Belissimo
Inca Jewel Junior Black Huacaya Fleece Second Place Popham Thunder Inca Flamenco
Inca Infinity Intermediate Black Huacaya Fleece First Place Inca Flagship Inca Ashlea
Inca Gratitude Adult Black Huacaya Fleece First Place
Champion Black Huacaya Fleece
Popham Thunder Inca Enigma
Surtierra Shadow Senior Black Huacaya Fleece First Place Rosemont Pompey Surtierra Salamanca
Inca Imposing Junior Brown Huacaya Fleece First Place Lavendar Park Tulley Inca Gratitude

 

BAS National Show 2016
Judge: Mrs. Mary-Jo Smith and Ms. Jude Anderson

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Grey Jupiter Junior Grey Male Huacaya First Place
Reserve Champion Grey Male Huacaya
Inca Grey Flyte Inca Daydream
Inca Grey Jameson Junior Grey Male Huacaya Second Place Wyona Sunset Boulevarde Katchoo Calypso
Inca Grey Icebreaker Intermediate Grey Huacaya Female First Place Wyona Sunset Boulevarde Inca Grey Galaxy
Katchoo Calypso Adult Grey Female Huacaya First Place
Reserve Champion Grey Female Huacaya
Cedar House Long John Anzac Highland Rose
Inca Grey Evening Light Senior Grey Male Huacaya First Place
Champion Grey Female Huacaya
Alpaca Stud Nyetimber Cambridge Winter Light
Inca Jewel Junior Black Female Huacaya First Place Popham Thunder Inca Flamenco
Inca Jealousy  Junior Black Female Huacaya Second Place Popham Thunder Inca Enigma
Inca Incognito Intermediate Black Huacaya Female First Place
Champion Black Female Huacaya
Lavendar Park Tulley Inca Cameo
Inca Italia Intermediate Black Female Huacaya Second Place
Reserve Champion Black Female Huacaya
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Belissimo
Inca Gratitude Adult Black Huacaya Female First Place Popham Thunder Inca Enigma
Inca Frenzy Senior Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Bedazzle
Inca Implicit Intermediate Black Male Huacaya First Place
Reserve Champion Black Male Huacaya
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Calico

 

Alpaca Showtime 2015
Judges: Mr. Rob Bettinson and Mrs. Helen Testa

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Grey Icebreaker Intermediate Grey Female Huacaya First Place
Champion Grey Female Huacaya
Wyona Sunset Boulevarde Inca Grey Galaxy
Inca Grey Evening Light Senior Grey Male Huacaya First Place Alpaca Stud Nyetimber Cambridge Winter Light
Inca Incognito Intermediate Black Huacaya Female First Place
Champion Black Female Huacaya
Lavendar Park Tulley Inca Cameo
Inca Italia Intermediate Black Female Huacaya Second Place
Reserve Champion Black Female Huacaya
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Belissimo
Inca Halle Adult Black Female Huacaya Second Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Belissimo

 

Devon County Show 2015
Judge: Mrs. Mary-Jo Smith

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Grey Isabel Junior Grey Female Huacaya First Place
Champion Grey Female Huacaya
Inca Grey Flyte Inca Amethyst
Inca Grey Flyte Adult Grey Male Huacaya First Place
Champion Grey Male Huacaya
Cedar House Long John Inca Dubonnet
Inca Incognito Junior Black Huacaya Female First Place Lavendar Park Tulley Inca Cameo
Inca Henna Intermediate Black Female Huacaya First Place
Champion Black Female Huacaya
Popham Thunder Amiryck Danica
Inca Gratitude Adult Black Huacaya Female First Place
Reserve Champion Black Female Huacaya
Popham Thunder Inca Enigma
Inca Enigma Senior Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca EP Cambridge Magnum
Inca Imposing Junior Brown Female Huacaya First Place
Champion Brown Female Huacaya
Lavendar Park Tulley Inca Gratitude
Inca Imstrumental Junior Brown Female Huacaya First Place
Champion Brown Male Huacaya
Lavendar Park Tulley Inca Enigma
Inca Implicit Junior Black Male Huacaya First Place
Champion Black Male Huacaya
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Calico
Inca Harlequin Intermediate Black Male Huacaya First Place
Reserve Champion Black Male Huacaya
Cedar House Black Onyx West Park Bettina

 

Heart of England Show 2015
Judge: Mr. Rob Bettinson

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Grey Icebreaker Junior Grey Female Huacaya First Place
Champion Grey Female Huacaya
Wyona Sunset Boulevarde Inca Galaxy
Inca Grey Flyte Adult Grey Male Huacaya First Place Cedar House Long John Inca Dubonnet
Inca Halle Intermediate Black Huacaya Female First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Belissimo
Inca Frenzy Adult Black Female Huacaya First Place
Reserve Champion Black Female Huacaya
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Bedazzle
Inca Enigma Senior Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca EP Cambridge Magnum
Inca Imperial Junior Brown Female Huacaya Second Place Lavendar Park Tulley Inca Dubonnet
Inca Harlequin  Intermediate Black Male Huacaya First Place
Champion Black Male Huacaya
Cedar House Black Onyx West Park Bettina

 

BAS National Show 2015
Judges: Mrs. Cathy Llody and Ms. Natasha Clark

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Italia Junior Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Belissimo
Inca Henna Intermediate Black Female Huacaya First Place
Reserve Champion Black Female Huacaya
Popham Thunder Amiryck Danica
Inca Gratitude Adult Black Huacaya Female First Place
Champion Black Female Huacaya
Popham Thunder Inca Enigma
Inca Enigma Senior Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca EP Cambridge Magnum
Inca Imposing  Junior Brown Female Huacaya First Place Lavendar Park Tulley Inca Gratitude
Inca Innuendo  Junior Brown Female Huacaya Second Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Classical Mileend Calisto
Inca Fruition  Adult Brown Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Blackmore Vale Butterscotch
Inca Hallmark Intermediate Black Male Huacaya First Place
Champion Black Male Huacaya
Popham Thunder Inca Enigma

 

Royal Bath and West Show 2014
Judge: Mrs. Mary-Jo Smith

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca High Commissioner  Junior Black Male Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Anais
Inca Heritage Junior Black Female Huacaya First Place Popham Thunder Inca Elise
Inca Gratitude Adult Black Huacaya Female First Place Popham Thunder Inca Enigma
Inca Devotion Senior Black Female Huacaya First Place
Champion Senior Huacaya Female
Lillyfield Jack of Spades of Inca Malakai Matea
Inca Greshingham   Intermediate Black Male Huacaya First Place Popham Thunder Inca Cameo
Inca Hallmark Junior Black Male Huacaya Second Place Popham Thunder Inca Enigma
Inca Flagship Adult Black Male Huacaya First Place
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Anais

 

Alpaca Fiesta 2014
Judge: Mrs. Cathy Lloyd

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Harmonica Junior Black Female Huacaya Second Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Calico
Inca Heritage Junior Black Female Huacaya First Place Popham Thunder Inca Elise
Inca Gratitude Intermediate Black Huacaya Female First Place
Reserve Champion Black
Huacaya Female
Popham Thunder Inca Enigma
Inca Frenzy Adult Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Calico
Amiryck Danica Senior Black Female Huacaya First Place
Champion Black Huacaya Female
Lillyfield Jack of Spades of Inca Robinvale Madison Avenue
Inca Hallmark Junior Black Male Huacaya Second Place Popham Thunder Inca Enigma
Inca Flagship Adult Black Male Huacaya First Place
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Anais
Inca Greshingham  Intermediate Black Male Huacaya First Place
Reserve Champion Black Huacaya Male
Popham Thunder Inca Cameo

 

British Alpaca Society National Show 2014

Judges:  Mrs. Jenny Jackson and Mr. Nick Harrington-Smith

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Harmonica Junior Black Female Huacaya First Place
Champion Black Female Huacaya
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Calico
Inca Heritage Junior Black Female Huacaya Second Place Popham Thunder Inca Elise
Inca Gratitude Intermediate Black Huacaya Female First Place
Reserve Champion Black
Huacaya Female
Popham Thunder Inca Enigma
Inca Frenzy Adult Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Calico
Inca Devotion Senior Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Malakai Matea
Inca Hallmark Junior Black Male Huacaya Third Place Popham Thunder Inca Enigma
Inca Flagship Adult Black Male Huacaya First Place
Champion Black Huacaya Fleece
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Anais
Lillyfield Jack of Spades
of Inca
Senior Black Male Huacaya First Place Blue Grass Bollinger Lillyfield Matilda
Inca Grey Flyte Intermediate Grey Huacaya Fleece First Place
Reserve Champion Grey Huacaya Fleece
Cedar House Long John Inca Grey Dubonnet
Inca Goldsmith Junior Black Huacaya Fleece First Place
Popham Thunder Jannarie Rhenee of Inca

 

British Alpaca Society SWAG Autumn Show 2013
Judges: Female – Mrs. Val Fullerlove, Male – Mrs Liz Barlow

– No Reserve Champions offered at this show.

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Gratitude Intermediate Black Huacaya Female First Place
Champion Black Huacaya Female
Popham Thunder Inca Enigma
Inca Flamenco Adult Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Calico
Inca Devotion Senior Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Malakai Matea
Inca Flagship Adult Black Male Huacaya First Place
Champion Black Male Huacaya
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Anais
Inca Grey Guylian Intermediate Grey Female Huacaya Second Place Cedar House Long John Willaston Neffertiti
Inca Grey Evening Light Adult Grey Female Huacaya First Place
Champion Grey Female Huacaya
Alpaca Stud Nyetimber Cambridge Winter Light
Inca Grey Flyte Adult Grey Male Huacaya First Place Cedar House Long John Inca Grey Dubonnet
Inca Fruition Adult Brown Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Blackmore Vale Butterscotch

 

British Alpaca Futurity 2013
Judges: Female – Mrs. Amanda Vanden Bosch. Male – Mrs Jill MacLeod

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Gratitude Junior Black Huacaya Female First Place
Champion Black Huacaya Female
Popham Thunder Inca Enigma
Inca Frenzy Intermediate Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Bedazzle
Inca Enchantment Adult Black Female Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Flagship Intermediate Black Huacaya Male First Place
Champion Black Male Huacaya
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Anais
Inca Grey Evening Light Adult Grey Female Huacaya First Place
Champion Grey Female Huacaya
Alpaca Stud Nyetimber Cambridge Winter Light
Inca Grey Flyte Intermediate Grey Male Huacaya Second Place Cedar House Long John Inca Grey Dubonnet

 

BAS National Fleece Show 2012
Judges: Mrs. Catherine Lloyd and Mrs. Mary-Jo Smith

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Flamenco Junior Black Huacaya Female First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Calico
Amiryck Danica Intermediate Black Huacaya Second Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Amiryck Cinnamon
Inca Camberley Adult Black Huacaya Second Place Canchones Witness of Inca Inca Amberley
Inca Bedazzle Senior Black Huacaya First Place
Champion Black Fleece
ATA Cambridge Centurion Field Burcote Lyra
Inca Anais Senior Black Huacaya Second Place Cedar House Amar Jannarie Rhanee of Inca
Inca Elise Intermediate Brown Huacaya Second Place ATA Cambridge Centurion Tiera of Inca
Blackmore Vale Butterscotch Adult Beige Huacaya First Place
Champion Beige Fleece
ATA Cambridge Centurion Patience
Inca Grey Flyte Junior Grey Huacaya Second Place Cedar House Long John Inca Grey Dubonnet
Inca Grey Evening Light Intermediate Grey Huacaya First Place Alpaca Stud Nyetimber Cambridge Winter Light
Inca Grey Dubonnet Adult Grey Huacaya First Place Wyona Sunset Triumph Inca Grey Whispa


Honiton Show 2012
Judge: Mr. Nick Harrington Smith

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Frenzy Junior Black Huacaya Female First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Bedazzle
Inca Flagship Junior Black Huacaya Male First Place
Reserve Champion Black Male Huacaya
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Anais
Inca Embezzle Intermediate Black Female Huacaya First Place
Champion Black Huacaya Female
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Bedazzle
Inca Ferarri Intermediate Black Male Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Belissimo
Inca Euphoria Adult Black Female Huacaya First Place
Reserve Champion Black Huacaya Female
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Arcadia
Inca Amberley Senior Black Female Huacaya First Place Cedar House Amar Inca Design
Lillyfield Jack of Spades of Inca Senior Black Male Huacaya First Place
Champion Black Male Huacaya
Blue Grass Bollinger Lillyfield Matilda
Inca Grey Flyte Junior Grey Male Huacaya First Place
Champion Grey Male Huacaya
Cedar House Long John Inca Grey
Dubonnet


Alpaca 2012 Show
Judges: Mrs. Liz Barlow and Mr. Nick Harrington Smith

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Flamenco Junior Black Huacaya Female First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Calico
Inca Fudge Junior Fawn Huacaya Female Second Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Coolaroo Rados Darling
Inca Embezzle Intermediate Black Female Huacaya First Place
Reserve Champion Black huacaya Female
Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Bedazzle
Inca Essenza Intermediate Black Female Huacaya Second Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Belissimo
Inca Elise Intermediate Brown Female Huacaya First Place
Champion Brown Huacaya Female
ATA Cambridge Centurion Tiera of Inca
Inca Grey Evening Light Intermediate Grey Female Huacaya Second Place Alpaca Stud Nyetimber Cambridge Winter Light
Popham Thunder Adult Black Male Huacaya First Place
Champion Black Male Huacaya
Daer Enahs Streslecki of Cambridge Popham Ebony
Inca Cameo Adult Black Female Huacaya First Place
Champion Black Female Huacaya
ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Grey Dubonnet Adult Grey Female Huacaya First Place
Champion Grey Female Huacaya
Wyona Sunset Triumph Inca Grey Whispa
Inca Bedazzle

Senior Black
Female Huacaya

First Place

ATA Cambridge Centurion Field Burcote Lyra
Lillyfield Jack of Spades of Inca Senior Black Male Huacaya First Place Blue Grass Bollinger Lillyfield Matilda


Royal Bath and West Show 2011
Judges: Mrs. Val Fullerlove

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Enchantment Junior Black Huacaya Female First Place ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Eureka Junior Black Huacaya Female second Place ATA Cambridge Centurion Amelia of Inca
Amiryck Danika Intermediate Black Female Huacaya Second Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Robinvale Maddison Avenue
Inca Bedazzle

Adult Black
Female Huacaya

Second Place

ATA Cambridge Centurion Field Burcote Lyra
Inca Anais Senior Black Female Huacaya First Place
Champion Senior Huacaya Female
Cedar House Amar Jannarie Rhanee of Inca
Inca Excalibur Junior Black Male Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion Coire Maya Gold
Popham Thunder Intermediate Black Male Huacaya First Place Daer Enahs Streslecki of Cambridge Popham Ebony
Inca Grey Evening Light Junior Grey Female Huacaya Second Place Alpaca Stud Nyetimber Cambridge Winter Light
Inca Elise Junior Brown Female Huacaya Second Place ATA Cambridge Centurion Tiera of Inca
Blackmore Vale Butterscotch Adult Beige Female Huacaya First Place
Champion Adult Huacaya Female
ATA Cambridge Centurion Patience
Shute Farm Boris Senior Male Grey Huacaya First Place Peruvian Snowtex Victoria
ATA Cambridge Centurion Senior Male Black Huacaya First Place Salta of Atlantic AA 237 of Atlantic


North Somerset Show 2011
Judges: Mrs Catherine Lloyd

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Distinction Intermediate Black Female Huacaya First Place Canchones Witness of Inca West Park Bettina
Inca Cameo

Adult Black
Female Huacaya

First Place
Champion Black Huacaya Female

ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Anais Senior Black Female Huacaya First Place
Reserve Champion Black Huacaya Female
Cedar House Amar Jannarie Rhanee of Inca
Inca Excalibur Junior Black Male Huacaya First Place
Champion Black Huacaya Male
ATA Cambridge Centurion Coire Maya Gold


Devon County Show 2011
Judges: Mrs. Val Fullerlove

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Excalibur Junior Black Huacaya Male First Place ATA Cambridge Centurion Coire Maya Gold
Inca Devotion Intermediate Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Malakai Matea of Inca
Popham Thunder Intermediate Black Male Huacaya First Place
Champion Black Huacaya Male
Daer Enahs Streslecki of Cambridge Popham Ebony
Inca Cameo

Adult Black
Female Huacaya

First Place
Reserve Champion Black Huacaya Female

ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Anais Senior Black Female Huacaya First Place
Champion Black Huacaya Female
Cedar House Amar Jannarie Rhanee of Inca
Inca Grey Dubonnet Intermediate Grey Female Huacaya First Place
Champion Grey Huacaya Female
Wyona Sunset’s Triumph of Anzac Inca Grey Whispa
Inca Grey Evening Light Junior Grey Female Huacaya Second Place Alpaca Stud Nyetimber Cambridge Winter Light


BAS Spring Show 2011
Judges: Mrs Catherine Lloyd – Halter Classes, Mrs. Val Fullerlove – Fleece Classes. 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Euphoria Junior Black Huacaya Female First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Arcadia
Inca Enigma Junior Black Huacaya Female Third Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Cambridge Magnum
Inca Distinction Intermediate Black Female Huacaya First Place Canchones Witness of Inca West Park Bettina
Inca Cameo

Adult Black
Female Huacaya

First Place
Champion Black Huacaya Female
Best of British Champion

ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Anais Senior Black Female Huacaya First Place
Reserve Champion Black Huacaya Female
Cedar House Amar Jannarie Rhanee of Inca
Inca Excalibur Junior Black Male Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion Coire Maya Gold
Popham Thunder Intermediate Black Male Huacaya First Place
Champion Black Male Huacaya
Daer Enahs Streslecki of Cambridge Popham Ebony
Inca Grey Dubonnet Intermediate Grey Female Huacaya First Place Wyona Sunset’s Triumph of Anzac Inca Grey Whispa
Inca Grey Evening Light Junior Grey Female Huacaya First Place
Reserve Champion Grey Huacaya Female
Alpaca Stud Nyetimber Cambridge Winter Light
Inca Elise Junior Brown Female Huacaya First Place
Reserve Champion Brown Huacaya Female
ATA Cambridge Centurion Tiera of Inca
Inca Encore Junior Brown Female Huacaya Third Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Coolaroo Rados Darling
Inca Elliot Junior Fawn Male Huacaya Second Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Canchones Knowing of Inca
Inca Cameo Intermediate Black Huacaya Fleece Firset Place ATA cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Bedazzle Adult Black Huacaya Fleece First Place ATA Cambridge Centurion Field Burcote Lyra
Blackmore Vale Butterscotch Adult Beige Huacaya Fleece First Place
Reserve Supreme Champion Huacaya Fleece
Judges Choice Fleece Award
ATA Cambridge Centurion Patience


BRITISH ALPACA FUTURITY 2011
Judge: Mrs Liz Barlow – Halter Classes

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Euphoria Junior Black Huacaya Female First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Arcadia
Inca Enigma Junior Black Huacaya Female Second Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Cambridge Magnum
Inca Devotion Intermediate Black Female Huacaya Third Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Malakai Matea of Inca
Amiryck Danica

Intermediate Black
Female Huacaya

First Place
Champion Black Huacaya Female

Lillyfield Jack of Spades of Inca Robinvale Maddison Avenue
Popham Thunder Intermediate Black Male Huacaya First Place
Champion Black Male Huacaya
Daer Enahs Streslecki of Cambridge Popham Ebony
Inca Conqueror Adult Black Male Huacaya First Place Canchones Witness of Inca Tamara of Inca
Inca Bedazzle Adult Black Female Huacaya Second Place ATA Cambridge Centurion Field Burcote Lyra
Inca Grey Dubonnet Intermediate Grey Female Huacaya First Place
Champion Grey Huacaya Female
Wyona Sunset’s Triumph of Anzac Inca Grey Whispa
Inca Grey Evening Light Junior Grey Female Huacaya First Place
Reserve Champion Grey Huacaya Female
Alpaca Stud Nyetimber Cambridge Winter Light
Inca Elise Junior Brown female Huacaya First Place
Reserve Champion Brown Huacaya Female
ATA Cambridge Centurion Tiera of Inca
Inca Cameo Intermediate Black Huacaya Fleece First Place
Champion Black Huacaya Fleece
ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Dorchester Intermediate Black Huacaya Fleece Second Place Canchones Witness of Inca Inca Bambi
Inca Bedazzle Adult Black Huacaya Fleece First Place
Reserve Champion Black Huacaya Fleece
ATA Cambridge Centurion Field Burcote Lyra
Inca Ashlea Adult Black Huacaya Fleece Second Place Koricancha Sinbad of Wessex Piaf of Inca
Blackmore vale Butterscotch Adult Beige Huacaya Fleece First Place
Champion Beige Huacaya Fleece
ATA Cambridge Centurion Patience


HONITON AND DISTRICT SHOW – 2010
Judge: Mrs. Liz Barlow – Halter Classes

‘Only 4 alpacas taken to the show’

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Drifter Junior Black Female Huacaya First Place
Reserve Champion Huacaya Black Female
Lillyfield Jack of Spades of Inca Field Burcote Lyra
Inca Dyson Intermediate Black Male Huacaya First Place
Reserve Champion Huacaya Black Male
Canchones Witness of Inca Hindcross Diva
Inca Anais Adult Black Female Huacaya First Place
Champion Huacaya Black Female
Cedar House Amar Jannarie Rhanee of Inca
Lillyfield Jack of Spades of Inca Senior Black Male Huacaya First Place
Champion Huacaya Black Male
Blue Grass Bollinger Lillyfield Matilda


ROYAL BATH AND WEST SHOW – 2010
Judge: Mr. Nick Harrington-Smith – Halter Classes 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Drambuie Junior Black Male Huacaya Second Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Inca Amberley
Inca Devotion Junior Black Female Huacaya First Place Lillyfield Jack of Spades of Inca Malakai Matea of Inca
Inca Cosmic Girl

Intermediate Black
Female Huacaya

First Place

Canchones Witness of Inca Field Burcote Lyra
Inca Conqueror Intermediate Black Male Huacaya First Place Canchones Witness of Inca Tamara of Inca
Inca Bedazzle Adult Black Female Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion Field Burcote Lyra
Lillyfield Jack of Spades of Inca Senior Black Male Huacaya First Place
Reserve Champion Senior Male Huacaya
Blue Grass Bollinger Lillyfield Matilda
Inca Grey Dubonnet Junior Grey Female Huacaya First Place Wyona Sunset’s Triumph of Anzac Inca Grey Whispa
Inca Grey Chianti Intermediate Grey Female Huacaya First Place Shute Farm Boris Inca Grey Bacardi
Willaston Nefertiti Adult Grey Female Huacaya First Place Carravagio Lucero of Willaston


BAS SPRING ALPACA FIESTA – 2010
Judge: Mr. Ian Waldron – Halter Classes

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Dorchester Junior Black Male Huacaya First Place
Reserve Champion Black Male Huacaya
Canchones Witnss of Inca Inca Bambi
Inca Cameo

Intermediate Black
Female Huacaya

First Place
Champion Black Female Huacaya

ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Bedazzle Adult Black Female Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion Field Burcote Lyra
Inca Camberley Intermediate Black Male Huacaya First Place
Champion Black
Male Huacaya
Canchones Witness of Inca Inca Amberley
Inca Grey Dubonnet Junior Grey Female Huacaya First Place Wyona Sunset’s Triumph of Anzac Inca grey Whispa
Willaston Nefertiti Adult Grey Female Huacaya First Place Carravagio Lucero of Willaston


BRITISH ALPACA FUTURITY – 2010
Judge: Mrs. Jude Anderson – Halter Classes 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Cameo

Intermediate Black
Female Huacaya

First Place
Champion Black Female Huacaya

ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Caesar Intermediate Black Male Huacaya Second Place Canchones Witness of Inca Inca Ebony
Inca Camberley Intermediate Black Male Huacaya First Place
Champion Black
Male Huacaya
Canchones Witness of Inca Inca Amberley
Inca Belissimo Adult Black Female Huacaya Second Place ATA Cambridge Centurion Jannarie Rhanee of Inca
Inca Cosmic Girl Intermediate Black female Huacaya Third Place Canchones Witness of Inca Field Burcote Lyra


ROYAL BATH AND WEST SHOW – 2009
Judges: Mrs. Liz Barlow – Halter Classes 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Grey Chianti

Junior Grey Female Huacaya

First Place

Shute Farm Boris Bacardi of Inca
Inca Cameo

Junior Black Female Huacaya

First Place

ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Caesar Junior Black Male Huacaya First Place Canchones Witness of Inca Inca Ebony
Inca Belissimo Intermediate Black Female Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion Jannarie Rhanee of Inca
Inca Blackthorn Intermediate Black Male Huacaya Second Place ATA Cambridge Centurion Tuscany of Inca


BAS NATIONAL SHOW – 2009
Judges: Ms. Kristin Buhrmann and Mr. Rob Bettinson – Halter Classes 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Grey Chianti

Junior Grey Female Huacaya

Second Place

Shute Farm Boris Bacardi of Inca
Inca Cameo

Junior Black Female Huacaya

First Place

ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Caesar Junior Black Male Huacaya First Place Canchones Witness of Inca Inca Ebony
Inca Bethany Intermediate Black Female Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion Inca Black Angel
Inca Balboa Intermediate Black Male Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion Tiera of Inca


SOUTH OF ENGLAND SHOW – 2009
Judge: Mrs. Val Fullerlove – Halter Classes
(only three alpacas shown)

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM
Inca Cameo

Junior Black Female Huacaya

First Place
Champion Black Female Huacaya

ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Bethany Intermediate Black Female Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion Inca Black Angel


HEART OF ENGLAND ALPACA FIESTA – 2009
Judge: Mrs. Cathy Lloyd – Halter Classes

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Grey Chianti

Junior Grey Female Huacaya

First Place
Champion Grey Female Huacaya

Shute Farm Boris Bacardi of Inca
Willaston Nefertiti Intermediate Grey Female Huacaya First Place
Reserve Champion Grey Female Huacaya
Caravaggio Lucero of Willaston
Inca Cameo

Junior Black Female Huacaya

First Place
Champion Black Female Huacaya

ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Caesar Junior Black Male Huacaya First Place Canchones Witness of Inca Inca Ebony
Coire Inca Cardhu Junior Brown Male Huacaya Fourth Place Canchones Witness of Inca Coire Maya Gold
Inca Bethany Intermediate Black Female Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion Inca Black Angel
Inca
Ashlea
Adult Black Female Huacaya First Place
Reserve Champion Black Female Huacaya
Koricancha Sinbad of Wessex Piaf of Inca


BRITISH ALPACA SOCIETY SPRING SHOW – 2009
Judge: Mrs. Val Fullerlove – Halter Classes 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Grey Chianti

Junior Grey Female Huacaya

Second Place
Reserve Champion Grey Female Huacaya

Shute Farm Boris Bacardi of Inca
Inca Cameo

Junior Black Female Huacaya

First Place
Champion Black Female Huacaya

ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Caesar Junior Black Male Huacaya First Place Canchones Witness of Inca Inca Ebony
Coire Inca Cardhu Junior Brown Male Huacaya Third Place Canchones Witness of Inca Coire Maya Gold
Inca Bethany Intermediate Black Female Huacaya First Place
Reserve Champion Black Female Huacaya
ATA Cambridge Centurion Inca Black Angel
Inca Belissimo Intermediate Black Female Huacaya Second Place ATA Cambridge Centurion Jannarie Rhanee of Inca
Inca
Ashlea
Adult Black Female Huacaya First Place Koricancha Sinbad of Wessex Piaf of Inca
Inca Balboa Intermediate Black Male Huacaya First Place
Reserve Champion Black Male Huacaya
ATA Cambridge Centurion Tiera of Inca


BRITISH ALPACA FUTURITY – 2009
Judge: Mrs. Amanda Vanden Bosch – Halter Classes 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Grey Chianti

Junior Grey Female Huacaya

Second Place

Shute Farm Boris Bacardi of Inca
Inca Grey Breezer Intermediate Grey Female Huacaya Third Place Shute Farm Boris Wessex Mona
Inca Cameo

Junior BLack Female Huacaya

Second Place

ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Bedazzle Intermediate Black Female Huacaya Second Place ATA Cambridge Centurion Field Burcote Lyra
Inca Bethany Intermediate Black Female Huacaya Third Place ATA Cambridge Centurion Inca Black Angel
Inca Balboa Intermediate Black Male Huacaya First Place
Champion Black Male Huacaya
ATA Cambridge Centurion Tiera of Inca


BRITISH ALPACA FUTURITY – 2009
Judge: Mrs. Amanda Vanden Bosch – Halter Classes 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Grey Chianti

Junior Grey Female Huacaya

Second Place

Shute Farm Boris Bacardi of Inca
Inca Grey Breezer Intermediate Grey Female Huacaya Third Place Shute Farm Boris Wessex Mona
Inca Cameo

Junior BLack Female Huacaya

Second Place

ATA Cambridge Centurion West Park Bettina
Inca Bedazzle Intermediate Black Female Huacaya Second Place ATA Cambridge Centurion Field Burcote Lyra
Inca Bethany Intermediate Black Female Huacaya Third Place ATA Cambridge Centurion Inca Black Angel
Inca Balboa Intermediate Black Male Huacaya First Place
Champion Black Male Huacaya
ATA Cambridge Centurion Tiera of Inca


ROYAL BATH AND WEST SHOW – 2008
Judge: Mrs Val Fullerlove – Halter Classes and Mrs. Liz Barlow – Fleece Classes 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Grey Bounty

Junior Grey Male Huacaya

Second Place

The Chief of Bozedown Bacardi of Inca
Inca Grey Breezer Junior Grey Female Huacaya Second Place Shute Farm Boris Wessex Mona
Inca Bailey

Junior Brown Male Huacaya

First Place
Best Brown Huacaya

ATA Cambridge Centurion Inca Victoria
Inca Belissimo Junior Black Female Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion Jannarie Rhanee of Inca
Inca Blackthorn Junior Black Male Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion Canchones Tuscany of Inca
Inca Ashlea Intermediate Black Female Huacaya Second Place Wessex Koricancha Sinbad Inca Piaf
Inca Anais Intermediate Black Female Huacaya First Place Cedar House Amar Jannarie Rhanee of Inca
Lillyfield Jack of Spades of Inca Adult Black Male Huacaya First Place
Best Black Huacaya
Blue Grass Bollinger Lillyfield Matilda
Jannarie Rhanee of Inca Dams Progeny First Place Greenwood Lenny Dobel Jannarie Ruby Tuesday
Inca Amberley Intermediate Black Huacaya Fleece First Place Cedar House Amar Canchones Design of Inca
Canchones Witness of Inca Adult Black Huacaya Fleece First Place Canchones Gravity Pachamama Anthena


BRITISH ALPACA SOCIETY SPRING SHOW – 2008
Judge: Mr. Nick Harrington-Smith – Halter Classes 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Grey Bounty

Junior Grey Male Huacaya

First Place
Best Grey Huacaya

The Chief of Bozedown Bacardi of Inca
Inca Bailey

Junior Brown Male Huacaya

Second Place

ATA Cambridge Centurion Inca Victoria
Inca Belissimo Junior Black Female Huacaya First Place
Best Black Huacaya
ATA Cambridge Centurion Jannarie Rhanee of Inca
Inca Blackthorn Junior Black Male Huacaya First Place ATA Cambridge Centurion Canchones Tuscani of Inca
Inca Ashlea Intermediate Black Female Huacaya Third Place Wessex Koricancha Sinbad Inca Piaf
Inca Anais Intermediate Black Female Huacaya Second Place Cedar House Amar Jannarie Rhanee of Inca


BRITISH ALPACA FUTURITY – 2008
Judge: Mr.Paul Cullen and Mr. Mike Safely – Halter Classes 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Grey Bounty

Junior Grey Male Huacaya

Second Place
Reserve Champion Grey Male Huacaya

The Chief of Bozedown Bacardi of Inca
Inca Bailey

Junior Brown Male Huacaya

Second Place
Reserve Champion Brown Male Huacaya

ATA Cambridge Centurion Inca Victoria
Inca Ashlea Intermediate Black Female Huacaya Third Place Wessex Koricancha Sinbad Inca Piaf
Inca Briah Hill Junior Brown Huacaya Female Third Place ATA Cambridge Centurion Saphire of Inca
ATA Cambridge Centurion Futurity Herd Sire Futurity Champion Junior Herd Sire Salta of Atlantic AA237 of Atlantic


ROYAL SHOW 2007
Judge: Mrs. Val Fullerlove – Halter Classes, Mr. Cameron Holt – Fleece classes

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Ashlea

Intermediate Black Female Huacaya

First Place
Best Black Huacaya

Wessex Koricancha Sinbad Inca Piaf
Inca Amberley

Intermediate Black Female Huacaya

Second Place

Cedar House Amar Canchones Design
Inca Ashby Intermediate Black Male Huacaya First Place Wessex Koricancha Sinbad Field Burcote Lyra
Inca Anais Junior Black Huacaya Fleece First Place Cedar House Amar Jannarie Rhanee of Inca
Inca Arcadia Junior Black Huacaya Fleece Third Place Cedar House Amar Beringya Downs Silk Renae
Canchones Witness of Inca Adult Black Huacaya Fleece First Place
Best Black Fleece at Show. Score 85
(23 black fleeces at show)
Canchones Gravity Pachamama Athena
Field Burcote Lyra Senior Black Huacaya Fleece First Place Cleeve Cloud Ivanhoe Magpie


EAST OF ENGLAND SHOW 2007
Judge: Mr. Ian Waldron 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Ashlea

Junior Black Female Huacaya

First Place

Wessex Koricancha Sinbad Inca Piaf
Inca Amberley

Junior Black Female Huacaya

Second Place

Cedar House Amar Canchones Design of Inca
Inca Ashby Intermediate Black Male Huacaya First Place Wessex Koricancha Sinbad Field Burcote Lyra
Inca Magic Intermediate Black Female Huacaya First Place Coonawarra Lucifer Jannarie Jedda
Inca Angelica

Junior Fawn Female Huacaya

Third Place

Wessex Koricancha Sinbad Wapley Francesca


ROYAL BATH AND WEST SHOW 2007
Judge: Mr. Nick Harrington-Smith

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Ashlea

Junior Black Female Huacaya

First Place
Best Black Huacaya

Wessex Koricancha Sinbad Inca Piaf
Inca Amberley

Junior Black Female Huacaya

Third Place

Cedar House Amar Canchones Design of Inca
Inca Ashby Intermediate Black Male Huacaya First Place Wessex Koricancha Sinbad Field Burcote Lyra
Inca Magic Intermediate Black Female Huacaya First Place Coonawarra Lucifer Jannarie Jedda
Inca Angelica

Junior Fawn Female Huacaya

Third Place

Wessex Koricancha Sinbad Wapley Francesca
Inca Arcadia Junior Black Huacaya Fleece First Place Cedar House Amar Beringya Downs Silk Renae
Inca Magic Junior Black Huacaya Fleece Second Place Coonawarra Lucifer Jannarie Jedda
Inca Amelia Adult Black Huacaya Fleece First Place Sanjo Lord Bailey Manfield Amy
Inca Tiera Adult Black Huacaya Fleece Second Place Unknown Unknown
Field Burcote Lyra Senior Black Huacaya Fleece First Place Cleeve Cloud Ivanhoe Magpie


BAS NATIONAL SHOW 2007
Judges: Mrs. Liz Barlow & Mrs. Lyn Dickson

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Ashlea

Junior Black Female Huacaya

Second Place

Wessex Koricancha Sinbad Inca Piaf
Inca Amberley

Junior Black Female Huacaya

First Place

Cedar House Amar Canchones Design of Inca
Inca Ashby Intermediate Black Male Huacaya Second Place Wessex Koricancha Sinbad Field Burcote Lyra
Inca Magic Intermediate Black Female Huacaya First Place Coonawarra Lucifer Jannarie Jedda
Inca Angelica

Junior Fawn Female Huacaya

Fifth Place

Wessex Koricancha Sinbad Wapley Francesca

Atlantic Cambridge Centurion

Adult Black Male Huacaya

First Place
Best Black Huacaya

Salta of Atlantic AA237 of Atlantic


SOUTH OF ENGLAND SHOW 2007
Judge: Mr. David Barnett 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Ashlea

Junior Black Female Huacaya

First Place
Champion Black Female

Wessex Koricancha Sinbad Inca Piaf
Inca Amberley

Junior Black Female Huacaya

Second Place
Reserve Champion Black Female

Cedar House Amar Canchones Design of Inca
Inca Ashby Intermediate Black Male Huacaya First Place Wessex Koricancha Sinbad Field Burcote Lyra
Inca Magic Intermediate Black Female Huacaya First Place Coonawarra Lucifer Jannarie Jedda
Inca Angelica

Junior Fawn Female Huacaya

Third Place

Wessex Koricancha Sinbad Wapley Francesca

Atlantic Cambridge Centurion

Adult Black Male Huacaya

First Place
Champion Black Male

Salta of Atlantic AA237 of Atlantic


BAS SPRING SHOW 2007
Judge: Mr. David Barnett 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Ashlea

Junior Black Female Huacaya

Third Place

Wessex Koricancha Sinbad Inca Piaf
Inca Ashby Junior Black Male Huacaya First Place Wessex Koricancha Sinbad Field Burcote Lyra
Inca Magic Intermediate Black Female Huacaya First Place Coonawarra Lucifer Jannarie Jedda
Inca Angelica

Junior Fawn Female Huacaya

Second Place

Wessex Koricancha Sinbad Wapley Francesca

Inca Adelaide

Junior Fawn Male Huacaya

First Place Cedar House Amar Paca Perfect Black Angel

ATA Cambridge Centurion

Adult Black Male Huacaya

First Place
Best Black Huacaya

Salta of Atlantic AA237 of Atlantic


EAST OF ENGLAND SHOW 2006
Judge: Mrs. Val Fullerlove 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Magic

Junior Black Female Huacaya

First Place

Coonawarra Lucifer Jannarie Jedda
Inca Picasso Junior Black Male Huacaya First Place Jolimont Cassiano Canchones Decadence
Inca Amelia Intermediate Black Female Huacaya Second Place Sanjo Lord Bailey Manfiled Amy

Atlantic Cambridge Centurion

Adult Black Male Huacaya

First Place
Best Black Huacaya

Salta of Atlantic AA237 of Atlantic


ROYAL BATH AND WEST OF ENGLAND SHOW 2006
Judge: Mrs. Amanda Vanden Bosch 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Magic

Junior Black Female Huacaya

Second Place

Coonawarra Lucifer Jannarie Jedda
Inca Picasso Junior Black Male Huacaya First Place Jolimont Cassiano Canchones Decadence
Inca Amelia Intermediate Black Female Huacaya First Place Sanjo Lord Bailey Manfield Amy

Atlantic Cambridge Centurion

Adult Black Male Huacaya

First Place
Best Black Huacaya

Salta of Atlantic AA237 of Atlantic
Field Burcote Lyra Senior Black Skirted Fleece First Place
Reserve Champion Huacaya Fleece
Cleeve Cloud Ivanhoe Magpie
Shute Farm Boris Adult Grey Male Huacaya First Place
Best Grey Huacaya
Peruvian Snowtex Victoria
Shute Farm Boris Intermediate Grey Skirted Fleece First Place


BAS NATIONAL SHOW 2006
Judge: Mr. Rick Hodgson 

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Atlantic Cambridge Centurion

Intermediate Black Male Huacaya

First Place
Best Black Huacaya

Salta of Atlantic AA237 of Atlantic


SOUTH OF ENGLAND SHOW 2006
Judge: Mr. Nick Harrington-Smith

ALPACA

CLASS

RESULT

SIRE DAM

Inca Magic

Junior Black Female Huacaya

First Place
Reserve Champion Black Female

Coonawarra Lucifer Jannarie Jedda
Inca Picasso Junior Black Male Huacaya First Place Jolimont Cassiano Canchones Decadence
Inca Billy Jean Junior Brown Female Huacaya First Place
Champion Brown Female
Microsoft’s Peruvian Samurai Shute Farm Bessie
Inca Amelia Intermediate Black Female Huacaya First Place
Champion Black Female
Sanjo Lord Bailey Manfield Amy


ROYAL SHOW 2005
Judge: Mrs. Dianne Condon 

ALPACA

CLASS

RESULT

Field Burcote Lyra

Adult Black Female Huacaya

First Place
Best Black Huacaya


EAST OF ENGLAND SHOW 2005
Judge: Mr. David Barnett 

ALPACA

CLASS

RESULT

Field Burcote Lyra

Adult Black Female Huacaya

First Place


ROYAL BATH AND WEST SHOW 2005
Judge: Mr. Dominic Lane 

ALPACA

CLASS

RESULT

Field Burcote Lyra

Adult Black Female Huacaya

First Place


BAS NATIONAL SHOW 2005
Judge: Mrs. Val Fullerlove